Sankcie a Švajčiarsko

Autor: Ján Hudák | 18.3.2014 o 0:22 | (upravené 20.3.2014 o 13:18) Karma článku: 10,99 | Prečítané:  182x

Pred niekoľkými týždňami Európska Únia pozastavila švajčiarskym študentom možnosť využívania výmenných študijných programov ako odpoveď na výsledok švajčiarskeho referenda, kde Švajčiari odmietli a výrazne obmedzili možnosti (práce) pre prisťahovalcov. Mnohí si pomyslia, že táto reakcia je správna a vhodná, avšak ja si dovolím tvrdiť opak.

Nacionalistické nálady viac menej zasiahli väčšinu Európy, cez Holandsko, Fínsko, Maďarsko, Slovensko až po spomínané Švajčiarsko. Niekoľkokrát za posledné mesiace som bol na výletoch a stretnutiach, kde národnosť bolo posledné, čo niekoho zaujímalo. Napokon, ja sám som študent, ktorý neštuduje vo svojej rodnej krajine. Mobilita študentov a nadväzovanie kontaktov je naopak cieľom, ako predísť podobným náladám a posunúť Európu k vyššej konkurencieschopnosti a lepšiemu miestu pre život. A myslím si, že z veľkej časti môžu za to práve výmenné programy, ktoré búrajú hranice, ktoré majú (mladí) ľudia v hlavách, pretože práve tie, môžu byť väčšie ako niekoľkohodinové rady na colniciach.

Schengenská dohoda umožňuje každodenne miliónom ľudí prekročiť hranice štátov bez toho, aby si vôbec uvedomili, že nejakú hranicu prešli. Rozhodnutie občanov Švajčiarska bolo viac-menej nesprávne, ako aj rozhodnutie o vyňatí švajčiarskych študentov z výmenných programov. Ak európski politici, chcú skutočne Európu zblížiť, nesmú sankcionovať programy, ktoré v skutočnosti majú potenciál zbližovať a pre budúcnosť zamedziť podobným výsledkom v referendách, a to nielen vo Švajčiarsku, ale aj v ostatných krajinách.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?