Naše východné "Rakúsko"?

Autor: Ján Hudák | 20.3.2014 o 20:40 | Karma článku: 5,85 | Prečítané:  789x

Náš východný sused sa v médiách objavuje častejšie, než by to malo byť. V tomto blogu sa nechcem až tak venovať politickej situácii, ale skôr ekonomickým výhodám, ktoré by pre Slovensko priniesla úspešná, európska a bohatá Ukrajina, čo mám pocit, mnoho ľudí podceňuje.

Týmto článkom nechcem povedať, že orientácia Slovenska sa má zmeniť a obrátiť na východ, skôr poukázať na to, aké výhody by (aj) Slovensku priniesol "normálny" a "štandardný" východný sused.

Na začiatok sa môžeme pozrieť na ekonomickú situáciu na Ukrajine a na Slovensku. Ukrajina po rozpade Sovietskeho zväzu padla do recesie a kvázi až ekonomickej depresie, keď HDP na osobu (pri dnešnej hodnote $) bol v roku 1989 na úrovni zhruba 6000 $, ale v roku 1991 už len 5800 $ a dokonca v roku 1998 len niečo cez 2900 $. Hoci ukrajinská ekonomika sa odrazila od dna, jej výkon v roku 2013 bol len niečo cez 7400 $. Toto je v momentálnom medzinárodnom porovnaní stále veľmi málo a preto sa Ukrajina radí medzi stredno-nízko príjmové krajiny. Na druhej strane, Slovensko oproti Ukrajine vyzerá ako úspešný príbeh,  hoci netvrdím, že nebol priestor na ďaleko lepšie rozhodnutia, ktoré by boli oveľa prospešnejšie. Na rozdiel od Ukrajiny pokles na Slovensku trval niečo cez dva roky, keď HDP v roku 1989 bolo na úrovni 7600 $ a v roku 1992 len 6400 $. Momentálne slovenské HDP je na úrovni 24,700 $. Faktor rastu HDP na osobu bol na Slovensku medzi 1991 a 2013 zhruba 3.7 a na Ukrajine len menej ako 1.3.

Avšak poďme sa pozrieť, čo by mohla znamenať rastúca a prosperujúca Ukrajina pre slovenské hospodárstvo. Momentálna obchodná výmena medzi Slovenskom a Ukrajinou je veľmi nízka, pohybuje sa na úrovni 1 percenta,  ale potenciál je oveľa vyšší, najmä ak Ukrajina bude schopná napredovať. Ako príklad sa tu automaticky ponúka Rakúsko, kde efekt "pull" pomohol najmä západnému Slovensku (avšak podobných príkladov je veľa), k lepšej hospodárskej výkonnosti, hoci toto nie je jediný dôvod, prečo je západné Slovensko štatisticky bohatšie ako zvyšok krajiny.

Niekoľko "highlightov" :

a.) zvýšené HDP čisto na základe vyššieho vývozu. Ako je poukázané vyššie, obchodná výmena je veľmi nízka a s rastúcou životnou úrovňou bude možné vyviezť väčšie množstvo televízorov, áut ale časom aj soft-technológie a know-how.

b.) zvýšené množstvo turistov. Potenciál pre rozvoj turizmu na Slovensku je veľký a kvôli geografickej blízkosti by bola chyba nevyužiť to.

c.) geopolitická a energetická stabilita. Len pred pár rokmi sme boli svedkami krízy, kde bolo reálne energetické riziko z dôvodu odstavenia zemného plynu. Ekonomicky úspešná a stabilizovaná krajina výrazne eliminuje riziko podobných kríz do budúcnosti. Taktiež Ukrajina má obrovské zásoby rôznych nerastných surovín, ktoré môžu byť zaujímavé pre rôzne oblasti slovenského hospodárstva.

Na základe týchto faktov by malo byť zrejmé, že úspešná Ukrajina môže ponúknuť veľa Slovensku. Ale najskôr je potrebné aby sme boli nápomocní pri nastolení štandardnej situácie, ktorá umožní rozvoj tejto krajiny. Práve kvôli týmto faktom je veľmi rozporuplné, keď  niektorí slovenskí politici nevedia a nerozumejú situácii na Ukrajine (a tak asi ani Slovensku, ale o tom inokedy). Ukrajina nie je krajina v Afrike ani za siedmimi horami a siedmimi dolami. Je 80 kilometrov od Košíc. Je to náš sused. A jasná slovenská pomoc sa nám vráti viac, ako sú niektorí politici ochotní pripustiť. Slovenské stanovisko by malo byť jasné a zrozumiteľné a nie sa spoliehať, ako sa zachovajú "väčšie krajiny". Pretože teraz ide aj o naše hranice a prospech.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?